Pragnienie jest doskonałym wskaźnikiem, ile płynów potrzebu­jesz, a jeśli podczas treningu nie pocisz się nadmiernie, wystarczy zaspokoić pragnienie wodą. Nie potrzebujesz specjalnych napoi dla sportowców. Aby sprawdzić, ile wody potrzebujesz, zważ się przed i po ćwiczeniach. Na każde pół kilograma utraconej masy ciała wypij dwie szklanki wody. Jeśli po ćwiczeniach nie masz ochoty na jedzenie białka w postaci pokarmów stałych, dobrym sposobem na łatwe dostarczenie do twojego ustroju składników odżywczych będzie koktajl lub bato­nik białkowy. Niektóre firmy wprowadziły na rynek specjalne batoni­ki wspomagające odbudowę mięśni. Białka działają, minimalizując ból i uczucie pieczenia w mięśniach i stawach, poprzez ograniczanie uszkodzeń mięśni po ćwiczeniach.

Zjadając każdego dnia siedem porcji warzyw i owoców z Kodu Kolo­rów, dostarczasz składniki fitoodżywcze, które pomagają chronić ko­mórki mięśniowe przed uszkodzeniami z powodu utleniania w czasie ćwiczeń.

Okazało się, że oprócz zjadanych warzyw i owoców istnieją także niektóre suplementy przeciwutleniające, zawierające witaminę E, któ­re redukują uszkodzenia włókien mięśni powstające w trakcie ćwiczeń z obciążeniem. Sygnały przesyłane pomiędzy komórkami mięśni są takie same jak występujące przy infekcjach, guzach i chorobach serca. Gdy te sygnały biegną między komórkami, DNA narażone jest na uszko­dzenia, które można powstrzymać dzięki substancjom ochronnym za­wartym w warzywach i owocach.