Planowanie posiłków przed ćwiczeniami i po

Ciężko jest wykonywać ćwiczenia, gdy organizm trawi pokarm, i rów­nie ciężko jest ćwiczyć, gdy pominie się ostatni posiłek. Istotne jest więc, by zachować ostrożność przy wyborze pożywienia zarówno przed ćwiczeniami, jak i po.

Jeżeli zjesz zbyt dużo, twoje jelita będą odbierać mięśniom część przepływającej krwi, co może doprowadzić do skurczu. Nie powinno się ćwiczyć przez około 30 minut po posiłku i powinno się unikać ob­fitego białkowego posiłku tuż przed ćwiczeniami.

Najlepiej zjeść lekki posiłek łączący białko, owoce, warzywa i trochę pełnoziarnistych węglowodanów. Nie ma znaczenia, które warzywa i owoce z Kodu Kolorów zjesz, gdyż substancje ochronne twojego orga­nizmu nie zależą od jednego posiłku, ale od pokarmów spożytych przez ostatnie dni i tygodnie.

Zjadanie dużych ilości węglowodanów nie jest konieczne, jeśli w ciągu kilku ostatnich dni zachowywana była właściwa dieta. Nie próbujesz zdobyć złotego medalu w maratonie; chcesz tylko mieć wystarczająco dużo energii na sesję treningową.

Podsumowując: nie jest potrzebne specjalne planowanie posiłków, ale musisz odczekać przynajmniej 30 minut po jedzeniu i nie możesz się przejadać przed ćwiczeniami.

Z drugiej strony istotne jest, by po zakończeniu ćwiczeń zjeść porcję białka wielkości twojej dłoni i małą ilość węglowodanów (np. owoc) oraz by wypić odpowiednią ilość wody, by przywrócić równowagę płynów.