Jedzenie w czasie spotkań rodzinnych i w okresie świątecznym

Okres świąteczny może być doskonałą okazją do wprowadzenia w gro­nie rodziny większego urozmaicenia w żywieniu i zerwania z pew­nymi starymi nawykami. Poniżej podaję kilka sugestii dotyczących najważniejszych świąt:

Święto Dziękczynienia, Wielkanoc i Boże Narodzenie. Zaproś rodzinę na kilka nowych dań warzywnych. Zjedzcie białe mięso indycze lub spróbujcie „tofurkey” (zamiennik piersi z indyka produkowany z białka sojowego). Polej je sosem żurawinowym zawierającym świeże żurawiny. Uduś dynię acorn i olbrzymią i zjedz trochę puree z dyni piżmowej. Przygotuj sałatki z róż­nokolorowych warzyw, a jako bazy użyj raczej ciemnozielonej sałaty liściastej niż lodowej.
Przedświąteczne przyjęcia w pracy. Przebrnij przez te wszystkie obowiązkowe przyjęcia, poprzestając na szklance wody gazowanej z lodem i limetką. Poszukaj towarzystwa gadatliwej osoby gdzieś na uboczu i trzymaj się z daleka od stołu z serami i orzeszkami, któ­re będą cię kusić do rezygnacji z Kodu Kolorów. Jeśli pijesz alkohol, postaraj się wybierać raczej smaczne czerwone wino niż napoje o wyższej zawartości alkoholu i przy tego typu trunkach zawsze zjedz trochę białka, na przykład krewetki, rybę czy kurczaka, by chronić żołądek i w odżywianiu zachować równowagę pomiędzy białkiem i węglowodanami. Alkohol może ograniczyć zdolność organizmu do utrzymania odpowiednio wysokiego stężenia cukru we krwi pomiędzy posiłkami. Widziałem już ludzi, którzy zasłabli po wypiciu dwóch drinków na pusty żołądek. Jeżeli zaangażujesz się w planowanie przyjęcia, upewnij się, że na spotkaniu znaj­dzie się też krojona czerwona i zielona papryka (było nie było, są to kolory świąt) i inne kolorowe warzywa i owoce.
Święto 4-go Lipca, Memorial Day, Presidenfs Day oraz Labour Day. Tradycyjne hot dogi z musztardą i innymi do­datkami mogą być zastąpione hot dogami sojowymi. Zdziwisz się, jak bardzo przypominają one hot dogi wołowe, i nie musisz się martwić o ich zawartość. Upiecz na grillu warzywa, przygotuj krewetki, kawałki piersi z kurczaka czy szaszłyk rybny z cebulą, papryką i innymi warzywami. Do szaszłyków weź dwa do czte­rech kawałków warzyw na każdy kawałek mięsa, ryby lub owoców morza.
Walentynki, Dzień Matki i Dzień Ojca. Spróbuj unikać tłumu w restauracjach, a zaplanuj zdrowy, dobrze zorganizowany piknik lub posiłek w domu, wykorzystując poznany właśnie Kod Kolo­rów. Skup cały dzień wokół jakiegoś zajęcia, innego niż jedzenie. Za zaoszczędzone pieniądze idźcie do kina lub teatru albo zakup jakąś refleksyjną książkę dla swojej sympatii.

Znasz już narzędzia potrzebne do podróżowania i jadania poza domem z wykorzystaniem Kodu Kolorów. Pamiętaj, że w diecie uwzględniającej Kod Kolorów warzywa i owoce są na pierwszym miejscu, potem zaś niskotłuszczowe białko w ilości około połowy warzyw. Jedz desery z mieszanych owoców. Babki, ciastka, ciasta i chipsy są zakazane. Jeżeli nie umiesz zjeść tylko jednego, nie jedz wcale! Postaraj się, najle­piej jak potrafisz, by twoje kubki smakowe odzyskały swoje naturalne upodobania, a będziesz na dobrej drodze, by zapewnić organizmowi najlepszą aptekę, jaką natura ma do zaoferowania.