Dlaczego kobiety mają więcej tkanki tłuszczowej niż mężczyźni?
Dlaczego tak się dzieje, że kobiety mają więcej tkanki tłuszczowej przy danej masie ciała niż mężczyźni, nawet jeśli zjadają mniej pożywienia? Kobiety z reguły posiadają mniej tkanki mięśniowej niż mężczyźni tego samego wzrostu. Mięśnie spalają około 31 kalorii na kilogram dziennie, tkanka tłuszczowa zaś bardzo niewiele. Typowa kobieta spotkana w mojej klinice spala 1200 do 1400 kalorii dziennie w spoczynku, jej mąż zaś, będąc w spoczynku, spala 2000 do 2200 kalorii dziennie. Mimo że zjada mniej kalorii niż jej mąż, wciąż przybiera na wadze i bardzo ciężko jej zapanować nad tkanką tłuszczową.
U kobiet rozrost komórek tłuszczowych w pewnych częściach jest odpowiedzią na działanie żeńskich hormonów. Tkanka tłuszczowa jest ważnym organem w czasie ciąży i karmienia piersią. W przetrwałych kulturach myśliwych-zbieraczy kobiety karmiły swe dzieci piersią od roku do dwóch lat. Każdego dnia produkcja pokarmu pochłaniała około 500 kalorii. By móc zapewnić taką liczbę kalorii, kobiety musiały mieć zapasy tłuszczu na biodrach i udach. Mężczyźni do pewnego wieku nie tyją poniżej talii, chyba że wzrośnie u nich stężenie hormonów żeńskich.
Jednak ta równowaga tłuszczowa u kobiet zmienia się w ciągu życia. Z początkiem okresu dojrzałości tłuszcz odkłada się na biodrach i udach. U różnych kobiet trwa to różną ilość czasu. U niektórych kobiet tkanka tłuszczowa nie gromadzi się aż do pierwszej ciąży. Gdy zbliża się menopauza, tłuszcz przemieszcza się i zwiększa się ilość tkanki tłuszczowej piersi.
Takie przemieszczenie tłuszczu jest zaprogramowaną w naszych genach zmianą, która pojawia się wraz z menopauzą. Menopauza jest zjawiskiem wyłącznie ludzkim, a teraz, gdy średnia długość życia kobiety tak bardzo wzrosła, genetyka menopauzy i starzenia się musi być uwzględniona u kobiet, które chcą zachować równowagę genów i diety.
U mężczyzn gospodarka hormonalna także zmienia się z wiekiem, co zostało nazwane andropauzą. Gdy mężczyzna się starzeje, jego masa mięśniowa się zmniejsza, stężenie męskich hormonów spada, a stężenie hormonów żeńskich może lekko wzrosnąć. W reakcji na zwiększone stężenie żeńskich hormonów poniżej pasa zaczyna się odkładać tkanka tłuszczowa.